Известният бъргарски писател и автор на произведения за деца, роден на 08.04.1920 година; починал на 09.04.2013г.
Първоначалното си образование получава в град Левски. Тук прави и своите първи опити за писане на стихотворения. По-късно вече като ученик в Плевенската мъжка гимназия сътрудничи и участва в редактирането на средношколското списание „Златоструй”. Завършва гимназията през 1942 г. Следва славянска филология в Софийския университет (1951). Учителства в Бяла, София (1959-1962). Редактор в Радио София (1947-1951), във вестник “Септемврийче” (1951-1959), завежда редакция “Детски картинни книжки” в издателство “Български художник” от 1962 г.
Иван Кръстев е автор на повече от 50 книги за деца и юноши, издадени с тираж приблизително 2 милиона книги. Голяма част от произведенията му са пропити с патриотична и родолюбива тематика.
акад. Тодор Георгиев Николов
Роден през 1931 г. в с. Варана, Плевенска област. Завършил е висше образование по геология в Софийския университет “Св. Климент Охридски“ през 1955 г. Специализирал е в Русия (1960 г.) и Франция (1968). Доктор по геология и доктор на геолого-минералогическите науки, дългогодишен професор в Софийския университет “Св. Климент Охридски”, в Геологическия институт и Географския институт при БАН. Действителен член (академик) на Българската академия на науките. Доктор хонорис кауза на Университета “Пол Сабатие”, Тулуза, Франция. Член на редица български, чуждестранни и международни научни дружества и асоциации. Почетен член на Френското, Сръбското и Българското геологическо дружество. Носител е на национални и чуждестранни ордени и медали. Кавалер на френския орден “Академични палми”. Чел е лекции в редица чуждестранни университети: Франция, Русия, Гърция, Германия, Нова Зеландия.
Основните му научни интереси са в областта на: палеонтологията и стратиграфията; теория на еволюцията; регионалната геология; палеогеграфията и палеоклиматологията. Научно му творчество обхваща над 270 труда, в т.ч. книгите: Биостратиграфия (1977), Les ammonites de la famille Berriasellidae (1982); Дългият път на живота (1983);The Mediterranean Lower Cretaceous (1987); Континенти и океани – вечното движение (1991); Империята на динозаврите (в съавторство с В. Минковска – 2004); Основи на палеонтологията и историчната геология (3-то издание - 2009). Глобални климатични изменения в историята на Земята (2010).
Паша Христова
От селото са и корените на естрадната певицата. Нейните баба и дядо са родени тук, а родителите й се преместват да живеят в гр. Плевен, където е родена. Често като малка е летувала тук при баба и дядо.
Никола Николов
Известен наш писател и журналист, по голям брат на Богдан Николов. В стихосбирката "Вечерен сняг" от 2001г. е посветил стихотворение за родното си село.
НА РОДНОТО МИ СЕЛО
Варана. Ама че то не на всяка карта го има!
Стари къщи.
Стари хора.
Стара слава.
Туй си, мое село,
моя мъничка държава.
Все по често
идвам в тебе,
уморен от градски грижи.
Твоят дъх е дъх целебен.
Като княз
по твойте улички се движа.
Много свят обходих вече,
участта ми бе такава -
да пътувам!
Ала някой ден,
от Господа уречен,
ще остана тука.
Васил Маринов
Автор на много стихосбирки, един от стиховете си той посвещава на родното си село.
Беше
Беше радост,
беше младост,
беше дух, мечти,
във ония дни.
В теб трептеше
радостта,
жужуше любовта;
днес ти си тишина,
останала сама в нощта.
Къде е любовта?
Къде е младостта?
Къде е детската ти
врява?
звъна на хлопатари?
|